Рівень розвитку сільського господарства, його економічна ефективність у багатьох випадках визначаються однією з найбільш масових професій - тракториста. Адже він і орач, і сіятель, і хлібороб. Він проводить механізовану обробку ґрунту, вносить добрива, здійснює посів насіння, висаджує розсаду. Крім цього він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Все, що вирощено у полі, повинно бути зібране в короткий термін, і тракторист - найактивніший учасник цього процесу.

Крім цього, обов'язками тракториста є щоденний догляд за сільськогосподарською технікою, її технічне обслуговування. Кваліфіковані механізатори мають також права водіїв.   

        Розширення профілю професії тракториста, використання нової складної техніки, збільшення робочих швидкостей спричинили зміни і ускладнення в його професійній діяльності, збільшення вимог, що ставляться до особистості працівника. Сучасна сільськогосподарська техніка, трактор, комбайн дуже складні. У їх конструкціях поєднані досягнення багатьох галузей знань - механіки, гідравліки, матеріалознавства, теплотехніки, а також знань та навичок, пов'язаних з експлуатацією різних марок тракторів та іншої сільськогосподарської техніки. Щоб бути кваліфікованим робітником, тракторист повинен мати високий рівень точності і координації рухів, хороший рівень стійкості, розподілу і переключення уваги, технічну кмітливість, пов'язану з хорошою зоровою пам'яттю. Відносна просторова ізольованість, дефіцит спілкування вимагають високорозвинену емоційно-вольову стійкість.

Трактористу притаманні такі риси, як: самоконтроль, самостійність,  відповідальність.