Історія професії

Із давніх – давен і до наших днів одяг є невід’ємним атрибутом життя людини. Але він не завжди був таким, яким ми звикли його бачити. Одяг пройшов тривалий та складний шлях розвитку та удосконалення, перш ніж набув сучасного вигляду

     Простими видами одягу людина користувалася вже в епоху пізнього палеоліту. Про це свідчать результати археологічних розкопок. Серед предметів стародавніх людей, знайдених ученими-археологами, були виявлені кам’яні шкрябання для обробки шкур тваринних і кістяні швейні голки.

В якості перших матеріалів для виготовлення одягу використо- вувалися шкіри тварин, риб’яча шкіра, трава і листя рослин і навіть  кора дерева. У цей період історії цивілізації костюм виконував лише одну функцію – захист тіла людини від різних дій агресивного йому зовнішнього середовища.

     Процес вдосконалення "костюмних” матеріалів спричинив і розвиток самого костюма. Відомо, що в епоху неоліту почали складатися основні типи одягу, який, як це не дивно, існує і не втрачає своєї актуальності і нині. Цікаво, що в цей історичний період, слідом за диференціацією людського суспільства, виникає і класифікація одягу за різними ознаками: статевому, соціальному, майновому.

     Стаючи складнішим і різноманітнішим, одяг починає набувати нового, раніше невідомого для нього значення. Тепер він, крім виконання колишніх функцій (захисної, соціально-майнової, релігійної), несе інформацію про естетичну уяву людей. Красу навколишньої природи первісний кравець прагне перенести в свої костюми. Він вже не просто задовольняється виготовленням одягу, але химерно і досить майстерно його прикрашає.

     Сьогодні створення одягу – це багатоетапний процес. Безпосереднім його пошиттям займаються кравці. Вони можуть працювати на швейних фабриках і займатися масовим виробництвом одягу, а можуть, працюючи в ательє, шити одяг за індивідуальними замовленнями. Кравець може бути фахівцем широкого профілю, іншими словами, виготовляти одяг різних асортиментних груп або спеціалізуватися на виготовленні верхнього одягу, чоловічого або жіночого, виробів з шкіри чи хутра.

     Професія кравця дуже стародавня і у всі часи вважалася почесною, адже від таланту і смаку кравців залежить зовнішній вигляд людини. Секрети кравецької майстерності накопичувалися тисячоліттями. Сучасний кравець повинен бути високорозвинутою людиною, технічно грамотним фахівцем, що уміє самостійно вирішувати поточні виробничі завдання.

Кравець повинен знати:

Ø               асортимент одягу, сучасну технологію виконання ручних, машинних, волого-теплових операцій на різних видах матеріалів;

Ø               технічні умови на виготовлення швейних виробів, вимоги державних стандартів, технічні умови до виготовлення швейних виробів, назви деталей крою, вимоги до їх якості;

Ø               конструкцію та складові частини деталей виробів вказаного асортименту;

Ø               призначення швейних машин, прасок, інструментів, необхідних для виготовлення одягу;

Ø               правила експлуатації швейного обладнання, види та призначення пристроїв малої механізації;

Ø               способи ремонту одягу;

Ø               етапи підготовки виробу до примірок;

Кравець повинен уміти:

Ø               виготовляти швейні вироби за індивідуальними замовленнями та в бригаді з розподілом праці;

Ø               виконувати всі види ручних робіт, машинних робіт, волого-теплових робіт з використанням сучасного обладнання;

Ø               з’єднувати машинними строчками деталі виробу (на універсальному та спеціальному обладнанні);

Ø               обробляти крайовими швами зрізи деталей;

Ø               оздоблювати вироби строчками, додатковими деталями та фурнітурою;

Ø               обробляти петлі ручним та машинним способами, пришивати ґудзики;

Ø               готувати вироби до примірок індивідуально або в бригадах з розподілом праці;

Ø               виконувати та читати ескіз моделі;

Ø               усувати неполадки в роботі швейного устаткування;

Ø               чистити вироби в готовому вигляді.

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

У кравця повинні переважати наочно-образна пам'ять - запам'ятовування деталей виготовлюваних виробів, хімічних, фізичних і механічних властивостей оброблюваних виробів, просторового співвідношення частин і деталей тощо, наочно-дійове, наочно-образне мислення та просторова уява. Успішному  виконанню  роботи  сприяють  такі  якості  особистості,  як несприйнятливість до перешкод, що проявляється у здатності зберігати зосередженість  в умовах дії різних перешкод; витривалість  (психічна і фізична); кравцеві необхідна висока працездатність, терпіння, посидючість, вміння протистояти втомі в умовах монотонності і одноманітності виконуваних робочих рухів; швидкий темп професійних дій відповідно до ритму конвеєра; урівноваженість - якість, що передбачає зібраність і  витримку, дозволяє встановити рівномірний темп роботи; працелюбність, добросовісність, чесність, акуратність, ретельність. У кравця має бути добре розвинутий естетичний смак і почуття прекрасного.

Медичні протипоказання

Претенденти на опанування професією кравця повинні мати добрий, гострий зір з нормальним кольоросприйманням, не мати схильності до серцево-судинних та легеневих захворювань, не страждати порушеннями опорно-рухового апарату, особливо верхніх кінцівок, не страждати органічними ураженнями центральної нервової системи, епілепсією тощо.

Умови діяльності кравця ставлять особливі вимоги до його психіки. Для успішного виконання професійних функцій, крім глибоких спеціальних знань, він повинен володіти цілим рядом психологічних якостей. Ефективність праці кравця значною мірою залежить від того, наскільки психологічний профіль його особистості відповідає цим вимогам.

У кравця дуже високе навантаження зорового аналізатора, особливо, якщо врахувати, що час виконання певних технологічних операцій обмежений.

Перспективи працевлаштування

Після закінчення навчального закладу учні працевлаштовуються на швейних підприємствах міста чи приватних швейних майстернях.

У час економічної кризи із знаннями, вміннями та навичками швейної справи обслуговувати можна клієнтів і вдома. Також кравець може виготовляти та оздоблювати ручною та машинною вишивкою будь-який виріб із асортименту легкого жіночого одягу. Дані вироби можна реалізувати в спеціалізовані магазини або через мережу Інтернет.

Із досконалими знаннями своєї професії кваліфікована кравчиня  завжди зможе отримувати гідну оплату своєї праці.