ТРАКТОРИСТ-МАШИНІСТ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА

Історія професії

       У часи, коли придумали цю машину, більшість фахівців, що працювали зі складною технікою, називали машиністами. Це було нововведення і ніхто не відрізняв, яку роботу виконує машина, оскільки їх бачили не всі і дуже рідко.

    Трактор був винайдений у   XIX столітті. Тоді ж з'явилися і перші машиністи. Винахідники, в першу чергу, думали про те, як полегшити працю селян, а отже, і трактори придумали для роботи в сільському господарстві.

    Така тенденція зберігалася аж до 30-х років ХХ сторіччя. Пізніше на таку техніку почали встановлювати й інші функціональні інструменти, які почали застосовувати в     гірській промисловості і будівництві.

    Професія тракторист-машиніст сільськогосподарського  виробництва тривалий час була найбільш розповсюджена у сільському господарстві і пов’язана з землеробськими професіями. Згодом вона почала застосовуватися в інших виробничих галузях, що сприяло розширенню зв’язків з багатьма професіями.

     Трактори використовуються не тільки у полі, але й на будівельних майданчиках, заводах, фабриках. Підвищення ефективності  використання сільськогосподарської техніки значною мірою залежить від кваліфікації спеціалістів.

    Тільки добре підготовлені механізатори, які повністю оволоділи сучасною технікою і технологіями, можуть забезпечити високоякісне виконання сільськогосподарських робіт згідно з агротехнічними вимогами в задані строки.

 Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва

 • вміє управляти різними видами тракторів, збиральними комбайнами, вантажними машинами;
 • стежить за їхньою технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки;
 • виконує оранку, посів, збирання, транспортування врожаю тощо;
 • під час роботи спостерігає за показаннями приладів, стежить за станом машини;
 • у період посівної та збиральної кампаній має ненормований робочий день.

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва повинен знати:

 • правила експлуатації і технічного обслуговування тракторів,  комбайнів, всіх типів сільськогосподарських машин, що агрегатуються з ними, транспортних засобів;
 • правила техніки безпеки і дорожнього руху;
 • будову трактора;
 • його вузлів та систем;
 • технологію виконання механізованих робіт;
 • особливості використання причіпної та навісної техніки;
 • технологію та методи вирощування сільськогос- подарських культур;
 • правила техніки безпеки та прийоми безпечної роботи з різними механізмами;
 •  норми виробничої санітарії.

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва повинен уміти:

 • користуватись інструментом, пристосуваннями, засобами індивідуального захисту під час роботи;
 • збирати і розбирати електроприлади;
 • здійснювати технологічне регулювання сільськогосподарських агрегатів;
 • розбирати, складати та регулювати трактори, сільськогосподарські машини та знаряддя;
 • усунути несправності, які виникають під час роботи сільськогосподарської техніки;
 • керувати колісними та гусеничними тракторами, самохідними комбайнами;
 • виконувати механізовані роботи під час вирощування сільськогосподарських культур;
 • розраховувати необхідну кількість паливно-мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив.

Медичні протипоказання

 Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарата (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

Трактористу-машиністу сільськогосподарського виробництва потрібні знання з фізики, біології, геометрії, теорії машин і механізмів, металознавства, агротехніки тощо. Необхідні знання з призначення та навички використання слюсарних інструментів, уміння складати та розбирати електроприлади.

Важливо мати точний лінійний, кутовий і об’ємний окомір та високий рівень слухової чутливості. Повинен вміти добре розподіляти увагу між оточуючою ситуацією, показниками приладів та положенням механізмів керування.

 Він повинен вміти концентрувати та переключати увагу, щоб одночасно слідкувати за роботою трактора і роботою двигуна.

Технічне мислення, наочно-образна пам’ять і просторове уявлення допомагають трактористу-машиністу сільськогосподарського виробництва швидко орієнтуватися в різних виробничих умовах.

Перспективи зайнятості

            Перелічити усі обов’язки тракториста не легко. Для нього протягом цілого року є робота. У тракторі втілилась споконвічна мрія хлібороба - знайти собі надійного помічника у нелегкій селянській праці.

   Трактор не просто виконує якусь одну роботу. Поєднуючись з іншими сільськогосподарськими машинами і знаряддями, він щоразу перетворюється: з плугом він орач, з причепом - транспортний засіб, з комбайном - збиральна машина. Трактор сіє, вносить добрива, жне, викачує воду, прокладає траншеї, корчує дерева, обслуговує ферми... Крім цього, він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Усе, що вирощено у полі, повинно бути зібрано в короткий термін, і тракторист - найактивніший учасник цього процесу.

            Професія висококваліфікованого тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва є гарантією працевлаштування, адже потреба в спеціалістах за цією професією незмінна, особливо у сільській місцевості.

 Розмір заробітку висококваліфікованого тракториста складає від двох тисяч гривень та більше і залежить від його кваліфікації, а також визначається формою власності та спеціалізацією господарства, де він працює.