Професія педагога одна із найцікавіших та найвідповідальніших. Перед нами стоїть завдання не лише вкласти знання в голови наших учнів, а й почуття в їх серця та душі. Віддаючи себе всього роботі педагог емоційно виснажується, відбувається педагогічне вигорання. Спочатку це прояви втомлюваності, потім агресія, а на завершення цілковите виснаження.
      У вас виникне запитання, що робити? Залишити роботу педагога і шукати менш емоційно напружену? Звичайно ні! Потрібно вміти відновлювати свій емоційний стан. І саме про це ми поговоримо на нашому сьогоднішньому засіданні. Мені здається що саме цього засідання всі чекали найбільше, адже мова піде про музико-пальце-кольоротерапію.  Спочатку давайте зробимо невеличкий екскурс в термінологію, щоб бути обізнаними і мати можливість використовувати ці терапії в подальшому для свого емоційного відновлення.

    Музикотерапія – це вплив музичних творів на психіку й настрій, причому зовсім не обов’язково це має бути класична музика. І джаз, і поп-музика, і навіть важкий рок можуть допомогти нам віднайти душевну рівновагу. Музикотерапія зручна ще й тим що її можна проводити в будь який час, самостійно, а головне безкоштовно. Програму для своєї індивідуальної музикотерапії ви можете скласти самостійно. Але для цього потрібно дотримуватись таких правил:

- вибираючи музику для релаксації, звертайте увагу на те, що ви відчуваєте, прослуховуючи той чи інший музичний твір. Музика повинна викликати у вас відчуття спокою, тихої радості, щастя, легкості.

- створіть для себе кілька «музичних програм». Одну для розслаблення, іншу для того щоб прийти в гарний робочий стан. І звичайно ж незабудьте створити музичну підбірку для тих моментів коли ви захочете відчути стан внутрішньої гармонії.

- і найголовніше не бійтеся експериментувати, вражати оточуючих і себе самих новими відкриттями.

    Не менш цікавою і корисною є кольоротерапія. Це красива наука, яку застосовують в боротьбі з депресією, апатією, слабкістю і багатьма іншими недугами. Суть цієї терапії в тому, що людина спостерігає який-небудь колір або намагається оточити себе ним, щоб бачити його постійно. Під час цього процесу людина відчуває різний спектр емоцій, в основному позитивних, які допомагають їй  заспокоїтися і розслабитися.  Якщо ви вирішили застосувати кольоротерапію в особистих цілях, виходьте з власних відчуттів, довіряйте своїй інтуїції. Якщо якийсь колір вам категорично не подобається, то ніякі рекомендації та його корисні властивості не варті того, щоб оточувати себе цим кольором. Головна умова успіху в кольоротерапії - чесність із самим собою, вміння слухати себе, готовність до змін. Кольоротерапія навряд чи допоможе вилікувати серйозні захворювання, зате з її допомогою можна управляти своїм настроєм, емоціями, а це вже немало. Існує більше десятка методів кольоротерапії, це: кольорові ванни, кольорова їжа, кольорова сервіровка, кольовий одяг, кольорове полотно, кольорова вода.

     Як на мій погляд найбільш загадковішою є пальцетерапія. Це - ефективний метод діагностики, лікування і профілактики захворювань через пальці рук і ніг, розроблений південнокорейським вченим, професором Пак Чже Ву. Пальці рук можуть виконувати дуже тонку роботу, а пальці ніг допомагають утримувати рівновагу при ходьбі. Так само пальці людини містять інформацію про стан її здоров'я. На пальцях знаходиться так звана система відповідності - система високоактивних точок, пов'язаних з усіма областями тіла. Ми й не підозрюємо, що в момент роботи наших пальців їх рух стимулює цю захисну систему. Таким чином наш організм сам себе підтримує і лікує. Коли природної стимуляції виявляється недостатньо, ми боліємо. Але в дійсності ми можемо допомогти собі самі, свідомо використовуючи дивовижну систему відповідності пальців. Це надійний і простий спосіб швидко подолати недугу. Застосування систем відповідності пальців для профілактики і лікування хвороб носить назву пальцетерапії.
     Щоб опанувати методику пальцетерапії потрібний час на жаль ми з вами його не маємо тому сьогодні не будемо шукати точки розташування серця, печінки, нирок чи жовчного міхура, але ми посприяємо тому щоб вони гарненько попрацювали і якомога більше стимулювали роботу всіх наших органів. Готові розпочинати?

 

Вправа «Подарунок»

Мета: допомогти розслабитися, проявити фантазію, відволіктися від проблем

Перед вами знаходяться листки білого паперу і фарби різних кольорів, за допомогою своїх пальчиків, намалюйте подарунок своєму другу, коханому, коханій чи просто близькій людині.

(під музику виконують вправу)

    А тепер я пропоную вам поринути у світ кольорів. Коли ми розпочинали наше засідання вам було запропоновано вибрати один колір із тих що були розкладені навколо ромашки на ваших столах. Малюючи свій подаруночок у вас переважав якийсь один колір. Отож давайте дізнаємося в чому ж полягає його чарівність і загадковість.

Білий - нейтральний колір, колір очищення і примноження, підвищує силу і енергію. Але в минулому він не асоціювався з радістю і чистотою, як зараз, а був кольором смерті та мовчання. Зараз же - білий всевизнаний символ легкості, чистоти та втілення світла. Білі предмети візуально здаються легшими. Але якщо використовувати цей колір в великій кількості, то ви створите почуття холоду, стерильності та розчарування. Продукти білого кольору - рис, молоко, картопля, макарони - це багаті на вуглеводи продукти. Вони зменшують дратівливість і виводять з організму токсини.

Жовтий - надає оптимізму, життєвих сил, бадьорить, підвищує соціальну активність, викликає радість, лікує нервове виснаження, покращує концентрацію уваги, пам’яті і настрою. Він підвищує апетит, гостроту зору та зміцнює центральну нервову систему, поліпшує роботу шлунка і кишечника, позитивно впливає на печінку, очищає організм від токсинів, контролює вагу. Продукти жовтого кольору - лимон, сир, ананаси, яблука, банани додають апетиту, очищують кров, стимулюють травлення.

Червоний - надає впевненості, заряджає енергією, позбавляє від туги і негативних емоцій, викликає відчуття тепла і має зігріваючу дію. Але тривале «спілкування» з цим кольором може викликати агресію. Колір звертає увагу на основне, підкреслює головне. Він підвищує працездатність, внутрішню енергію, кров’яний тиск, статевий потяг, нормалізує обмін речовин і кровопостачання, припиняє запальний процес. Продукти червоного кольору - буряк, болгарський перець, полуниця, помідори, вишня підвищують працездатність і стимулюють обмінні процеси, покращуючи кровообіг.

Помаранчевий - відновлює сили, заряджає позитивом, підвищує настрій, зміцнює волю. Він допомагає в боротьбі з депресією, втомою, страхами та невпевненістю, допомагає в лікуванні безпліддя, врівноважує гормональний стан, покращує апетит, позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, нирок. Продукти помаранчевого кольору - морква, кукурудза, манго, апельсин, гарбуз, абрикоси та хурма відновлюють нервові клітини, оновлюють м'язові тканини, очищують організм від шкідливих речовин, покращують настрій, знижують втому та апатію.

Зелений - заспокоює, врівноважує, допомагає відпочити очам, зняти нервове перенапруження, здатен вселяти надію, заспокійливо впливає на нервову систему. Продукти зеленого кольору - листовий салат, зелені горошок і виноград, броколі активізують імунну систему, нормалізують артеріальний тиск, поліпшують зір, знімають напруження. Фрукти і овочі зеленого кольору багаті на вітаміни і корисні речовини.

Синій - допомагає сконцентруватися, логічно вирішити проблеми, благотворно впливає на стомлені очі, особливо корисний для людей розумової праці. Продукти синього кольору - темний виноград, картопля з синьою шкіркою, сливи, чорниця, смородина. Ці продукти захищають кровоносні судини і покращують зір, зменшують тахикардію, м'язевий біль і напругу, охолоджують та заспокоюють.

Блакитний - заспокоює, утихомирює, знімає втому очей та м’язів. Колір спокою, благополуччя та стабільності. Це колір прохолоди і деякої пасивності. Він допомагає позбутися хвилювання та страху, знижує кров’яний тиск, знімає запалення, підвищує імунітет, позитивно впливає на роботу щитовидної залози. Отож, якщо вас дратують діти, то для покращення обстановки постеліть голубу скатертину і поставте на неї склянку води.

Фіолетовий - колір свідомої енергії, підсилює інтуїцію, допомагає осягнути суть речей, стимулює інтелект. Він знижує температуру, зменшує біль, сприятливо діє при напруженому ритмі життя, при безсонні, мігрені і депресіях. Але надмірно цей колір застосовувати не можна, він дуже тяжкий для сприйняття. Продукти фіолетового кольору - виноград, баклажани, ожина зміцнюють імунну систему, зменшують біль в очах, допомагають при ревматизмі, нервових розладах і хворобах сечового міхура.

У коричневому залишається життєвість, яка втратила свою активність. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, бажають фізичного відпочинку, спокою. Коричневий колір уособлює стабільність, відданість, він весь на поверхні. Заспокоює, підтримує під час тривоги, хвилювань. Вибирається при нервовому виснаженні, коли людині здається, що ситуація конфлікту нерозв'язна. Відкидається, коли людина хоче знайти свою індивідуальність, піти від інстинктів тіла, перестати від них залежати. Продукти коричневого кольору - кава, чай або шматочок шоколаду стимулюють мозкову активність і підвищують працездатність.

Чорний - не обов'язково колір хаосу та небуття, страшного та містичного. З давніх-давен чорний відповідав жіночності, її містичній постаті, справжньої жіночої сутності. В наш час чорний в багатьох випадках сприймається як депресивний, похмурий, пригнічуючий, особливо в великій кількості. Тому треба слідкувати, щоб чорного було не занадто багато і занадто часто. В іншому випадку - колір налаштовує на агресію, суперечки та небажання слухати інших, вводить в стан депресії, навіює думки про смерть. Але між тим, чорний - це колір осягнення, універсальний колір елегантності. Чорно-білий ансамбль ідеальне вирішення для свят, ділових зустрічей тощо. Жінки в чорному вбранні почувають себе впевненіше, а чоловіки відчувають в собі силу до рішучих вчинків. Чорний допомагає зосередитися, робить візуально стрункішим, а по-справжньому виспатися можна тільки на чорних простирадлах.

Вправа «Розмова»

Мета: вироблення вміння слухати та розуміти партнера по спілкуванню. Дана вправа передбачає спільну образотворчу роботу в парах, яка дозволяє розвивати комунікативні навики, досліджувати і корегувати соціальні ролі і звичні форми поведінки.

Ось так обираючи якийсь колір ми навіть не задумуємося над тим яке значення він має і силу в собі містить. Не менш важливим в  нашому житті є знайти гарного співрозмовника. Якого було б не тільки цікаво слухати, але який зміг би вислухати і вас. Зараз ми з вами перевіримо чи є у вас якості гарного співрозмовника.

У вас на столі стоять фарби та пензлики. Візьміть собі пензлика та оберіть свій колір фарби. Чудово тепер ми розділимося на команди по двоє чоловік.

Вам потрібно на аркуші паперу зобразити «розмову» кольорів за допомогою пензликів і фарб. Використовуючи лише міміку ви маєте домовитися, який колір розпочне розмову перший, а далі яким чином буде виглядати ваша розмова. Та протягом однієї хвилини зобразити розмову.

Після закінчення кожна пара повинна розповісти свою розмову.

                Обговорення:

Чи одразу ви зрозуміли про що хоче сказати ваш партнер?

Що було складним в данній праві?

Що було легким?

Вправа «Пташка»

Мета: навчити учасників виражати свої емоції, як негативні так і позитивні.

З давних-давен пташки були вісниками змін. На своїх крилах вони приносять новини як радісні так і сумні. Сьогодні за допомогою фарб ми вам пропонуємо вам створити свого вісника змін. Ви можете використати будь-які кольори, пензлики, пальчики, долоньки, все на що вистачить фантазії.

 

Обговорення:

Чим ви спершу керувалися тим що ви будете зображувати чи тим яким кольором ви це будете зображувати?

При виборі кольору на що опиралися на власні почуття чи вже на знання про значення кольорів?

Підсумки

Методист: На завершення нашої роботи пропонуємо вам висловити свої емоці та почуття від нашого сьогоднішнього заняття.

 Якщо ваші очікування від нашого заняття справдилися посадіть пташку на веселку. Якщо ні – на полянку.

(зробити малюнок з веселкою і полянкою)

 

Презентація виступу